Jan Plaček, Moravské Bránice

Filozofií vinařství je respekt k přírodě a jejím darům, který se snaží uplatňovat během všech kroků při procesu výroby vína. Výsledkem jsou prvotřídní vína, která jsou odrazem úrodnosti kraje, starostlivosti a píle.

Vinařství je založeno na znalostech a zkušenostech Ing. Jana Plačka, který prosazuje jednoduchý přístup k vinařství a vnímá, že je nezbytné, aby vinařství splňovalo a překračovalo očekávání zákazníků ve všem. K tomu je nezbytné stálé srovnávání zkušeností a poznatků s konkurencí na českém i zahraničním trhu.

Toto vinařství spadá okrajově do znojemské vinařské podoblasti s velmi dobrými podmínkami pro kvalitní červená a bílá vína. Rodová tradice se k vinařství neváže. V roce 1980 zasadili první keříček vinné révy . Další rok vyrobili první soudeček vína pro své kamarády. A pak šel čas a stalo se, že rodinná firma napsala svůj začátek v roku 2001. Tehdy kromě patřičné výměry, odborných a moderních znalostí dostali touhu a odvahu ukázat se „světu“. V současné době obhospodařuje vinařství Jana Plačka asi 30 hakterů vinic z části vlastních, z části pronajatých.

Z pěstovaných bílých odrůd jsou zastoupeny odrůdy Műller Thurgau, Sauvignon, Veltlínské zelené, Pálava, Veltlínské červené ranné, Rulandské šedé. Z červených potom v první řadě Frankovka, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, André, Cabernet Sauvignon a Rulandské modré. Zajímavostí v nabídce vinařství je také 100% hroznový mošt, šumivá vína označená názvem „Lampé“ a perlivá vína nazývaná „Perlé“

Sklepmistrem vinařství je Ing. Jan Plaček.